Jak otrzymać 300€ dodatku energetycznego ?

Jak otrzymać 300€ dodatku energetycznego Energiepreispauschale?

W związku z szalejącymi cenami nośników energii rząd niemiecki wprowadził ryczałt energetyczny w wysokości 300€ na gospodarstwo domowe. Pierwsze wypłaty dodatku energetycznego nastąpiły już we wrześniu 2022.

300€ na każde gospodarstwo domowe i nie tylko…

Podstawowym założeniem programu było wsparcie niemieckich gospodarstw domowych. Dotychczas zapomoga w postaci 300€ została wypłacona dla emerytów, rencistów, osób zatrudnionych na umowę o pracę, a także studentów. W przypadku tych ostatnich wsparcie zostało ograniczone do 200€.

Osoby zatrudnione podlegające podatkowi dochodowemu (nieograniczony obowiązek podatkowy) już we wrześniu 2022 roku otrzymały jednorazowy ryczałt energetyczny w wysokości 300 euro. Wypłata świadczenia odbyła się wraz z wypłatą wynagrodzenia.

Właściwa klasa podatkowa to sprawa kluczowa

Dodatek otrzymały osoby zakwalifikowane do klas podatkowych od 1 do 5. Osoby na 6 klasie podatkowej zostały wyłączone z programu dofinansowania cen energii.

Wsparciem zostały objęte również osoby zatrudnione na tzw. MiniJob. Samozatrudnieni, czyli tzw. gewerbe otrzymały dofinansowanie poprzez zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy.

Wsparcie również dla Polaków zatrudnionych w Niemczech!

Podstawowym warunkiem, aby otrzymać ryczałt energetyczny, jest podleganie pod nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Niemiec. Posiadanie własnego mieszkania lub samodzielne wynajmowanie nie jest warunkiem koniecznym, aby świadczenie zostało wypłacone. Także osoby mieszkające w „kilka osób” na mieszkaniach pracowniczych mogą trzymać 300€ bezzwrotnego wsparcia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Freistellungsbescheinigung – czym jest zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Pozostałe osoby kwalifikujące się do otrzymania Energiepreispauschale otrzymają dodatek wraz ze zwrotem podatku za rok 2022, jednorazowe świadczenie wypłaci właściwy Finanzamt.

Jak wniosek należy złożyć, aby otrzymać Energiepreispauschale ?

Nie trzeba składać żadnego wniosku! Jeżeli do tej pory nie otrzymałeś ryczałtu energetycznego, to zapewne otrzymasz go wraz ze zwrotem podatku z Niemiec, dlatego warto rozliczyć się szybciej.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności