Czy można skorzystać z ulgi abolicyjnej w Holandii?

Czy można skorzystać z ulgi abolicyjnej w Holandii?

 Czy ulga abolicyjna dotyczy Holandii?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Holandią a Polską określa metodę proporcjonalnego odliczenia jako aktualnie stosowaną dla osób, które uzyskują dochody na terenie tego kraju. Oznacza to, że istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej.

Jak działa ulga abolicyjna?

Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na opodatkowaniu w Polsce łącznego osiągniętego przez nas dochodu (w Polsce i za granicą), a następnie odjęciu od tego zapłaconego wcześniej podatku za granicą.

Ulga abolicyjna została wprowadzona, aby wyrównać straty podatnika wynikające z zastosowania metody odliczenia proporcjonalnego w porównaniu do metody wyłączenia z progresji w przypadku takich samych dochodów. Odliczenie powoduje, że ostateczna suma zapłaconego podatku jest taka sama, niezależnie od metody rozliczenia.

Swoje dochody z Holandii będziesz musiał rozliczyć z polskim urzędem skarbowym, jeżeli w dalszym ciągu pozostajesz w naszym kraju rezydentem podatkowym. Masz taki obowiązek nawet w przypadku, gdy nie uzyskałeś w Polsce żadnych dochodów. W tym celu składa się roczne zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem ZG, na którym wykazuje się holenderskie wynagrodzenie.

Koniec ulgi abolicyjnej?

Ostatnimi czasy sporo mówi się o „zniesieniu ulgi abolicyjnej” – w rzeczywistości w dalszym ciągu ona obowiązuje, obecnie jest jednak niższa. Zgodnie ze zmianami, jakie nastąpiły miały miejsce 1 stycznia 2021 roku, została ona znacznie ograniczona, jednak wciąż funkcjonuje. Teraz ulga abolicyjna będzie stosowana maksymalnie do kwoty 1360 zł (różnica między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją).

Ograniczenie ulgi abolicyjnej w Holandii najmocniej odczują osoby wyjeżdżające do pracy do Holandii na krótki okres. Pracownicy sezonowi uzyskujący dochody w obu krajach jednocześnie pozostający polskimi rezydentami podatkowymi, muszą liczyć się w koniecznością dopłaty różnicy pomiędzy obowiązującym podatkiem w Polsce, a w Holandii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Marynarze - jak rozliczyć dochody osiągnięte w Holandii w 2023?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Holandii. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności