Z czego trzeba się rozliczyć w Holandii?

Z czego trzeba się rozliczyć w Holandii?

Z czego trzeba się rozliczyć w Holandii?

Status Holenderskiego rezydenta podatkowego określa, z czego trzeba się rozliczyć w Holandii. Jeżeli takowy posiadamy, w Belastingdienst wykazać musimy łączne dochody uzyskane w danym roku, jeśli nie, wyłącznie te uzyskane w Holandii. 

Rezydencja podatkowa w Holandii

Do dokonania rozliczenia nieograniczonego w Holandii niezbędne jest wykazanie, że minimum 90% wszystkich zarobków w danym roku podatkowym uzyskaliśmy na terenie tego kraju. W tym celu przedstawić musimy zaświadczenie UE/WE, które zdobyć możemy w polskim urzędzie skarbowym.

Po uzyskaniu holenderskiej rezydentury podatkowej podczas składania rocznej deklaracji w urzędzie należy uwzględnić wszystkie dochody, niezależnie od miejsca ich uzyskania. Chodzi nie tylko o zarobki wynikające z naszego zatrudnienia, ale także:

  • z działalności wykonywanej osobiście,
  • z działalności gospodarczej,
  • z praw majątkowych, praw autorskich i praw pokrewnych.

Rezydenci mają również prawo do korzystania z wielu świadczeń społecznych, ulg oraz odliczeń co przełoży się na wyższy zwrot podatku z Holandii.

Jeżeli natomiast posiadamy rezydencję podatkową w innym kraju, podczas rozliczenia z Belastingdienst uwzględnić należy wyłącznie wynagrodzenie uzyskane w Holandii.

Rozliczenia podatku z Holandii w Polsce

W wielu przypadkach Polacy pracujący w Holandii będą więc musieli rozliczać się dwa razy – w sytuacji, jeżeli pozostają rezydentem podatkowym w naszym kraju. Będą to osoby, których miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce i przebywają tu więcej niż 183 dni w roku podatkowym lub posiadają centrum interesów życiowych (osobistych lub gospodarczych). Więcej o polskiej rezydencji podatkowej dowiesz się z ze wpisu – Kto rozlicza podatek z zagranicy?.

Jeżeli masz status polskiego rezydenta podatkowego, w pierwszej kolejności musisz rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym, składając roczną deklarację podatkową, a następnie załatwić formalności z polską skarbówką. W tym celu konieczne będzie przedstawienie formularza PIT36/ZG w wyznaczonym przez urząd terminie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Koszt rozliczenia podatku z Holandii – ile zapłacimy za usługi biura rachunkowego?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności