Marynarze – jak rozliczyć dochody osiągnięte w Holandii w 2023?

Jako marynarz pracujący w Holandii, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak poprawnie rozliczyć swoje podatki. Czy musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe? Jakie są zasady opodatkowania dla marynarzy w Holandii? Czy istnieją jakieś ulgi podatkowe dla marynarzy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wiele innych.

Praca w Holandii – marynarz (matroos)

Rozliczenie podatkowe marynarza w Holandii nie należy do łatwych formalności, zwłaszcza dla osób pracujących na statkach pod banderą różnych krajów. Dodatkowy problem to inny sposób opodatkowania i późniejszego rozliczenia marynarzy śródlądowych, dalekomorskich oraz takich którzy np. operują na holownikach w basenach portowych lub w wyłącznej holenderskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym.

Informacje podstawowe

Marynarze w Holandii, podobnie jak i pracownicy platform wiertniczych, podlegają specjalnym warunkom podatkowym. Dochody z pracy wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym najczęściej opodatkowane są w kraju przedsiębiorstwa eksploatującego statek – czyli w miejscu, gdzie zarząd firmy podejmuje kluczowe decyzje dotyczące przedsiębiorstwa. Kluczowe znaczenie mają także zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów, może to mieć znaczenie dla wysokości podatków jakie zapłacisz.

Rozliczenie podatkowe

Marynarze zatrudnieni u holenderskich armatorów są zobowiązani do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Deklaracja podatkowa powinna zawierać wszystkie dochody także takie, które zostały osiągnięte poza Holandią. W przypadku rezydentów podatkowych (pracowników zamieszkałych na terenie Holandii) rozliczenie będzie przebiegać w odmienny sposób, niż u nierezydentów. W przypadku nieprawidłowego rozliczenia może się okazać, że podatnik będzie musiał zapłacić bardzo dużą sumę do urzędu zarówno w Holandii jak i Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Zwolnienie z podatku dochodowego

Mówiąc o opodatkowaniu marynarzy w Holandii, warto wiedzieć, że takie osoby – pomimo podlegania pod obowiązek sporządzenia rocznego zeznania do urzędu skarbowego – nie płacą podatku w kraju zamieszkania, dodatkowo mają szansę uzyskać zwrot podatku z zagranicy. Rozliczenie podatkowe dla marynarzy to szczególny rodzaj rozliczenia bardzo różniący się od rozliczenia pracowników zatrudnionych np. na produkcji.

Wybierz właściwe biuro podatkowe!

BorsukPodatki.pl od ponad 20 lat specjalizuje się w rozliczaniu marynarzy. Prześlij swoje dokumenty w celu wykonania bezpłatnej i niezobowiązującej kalkulacji.

Warto przeczytać:
Tysiące euro płyną do kieszeni polskich marynarzy – sprawdź, czy tobie też się należą!

Platforma wiertnicza TAX FREE!

Podatki pod holenderską banderą


Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności