Zaświadczenie o dochodach z Holandii: kiedy, co i jak?

Zaświadczenie o dochodach z Holandii: kiedy, co i jak?

Chcąc rozliczyć się z Belastingdienst (holenderskim urzędem skarbowym), podatnicy muszą uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym wszystkie dochody osiągane w danym roku podatkowym. Co ważne – nie chodzi tutaj tylko o te uzyskane na terenie Holandii, ale również z innych krajów np. z Polski. Zagraniczne zarobki należy uwzględnić na specjalnym zaświadczeniu o dochodach (formularz UE/WE, 'Zaświadczenie o dochodach za rok np. 2021 Podatnik zagraniczny kwalifikujący się do ulg). Sprawdź, kto musi pomyśleć o takim dokumencie i jak go uzyskać – zapraszamy.

Zaświadczenie o dochodach Belastingdienst – kiedy jest wymagane?

Zaświadczenie o dochodzie z Holandii to dokument, dzięki któremu Belastingdienst ma dostęp do informacji o zagranicznych dochodach podatnika (takich, które są osiągane poza terenem Holandii). Złożenie tego druku wymagane jest od 2015 roku i obowiązuję podatników, którzy:

  • nie są rezydentami holenderskimi (nie posiadają stałego zameldowania w Królestwie Niderlandów) i rozliczają się za pomocą formularza M lub C,
  • spełniają tzw. warunek 90% (90% Regeling); są to osoby, których minimum 90% ogólnych dochodów podlega opodatkowaniu w Holandii,
  • starają się o standardową ulgę podatkową (algemene heffingskorting),
  • meldują się i wymeldowują w danym roku podatkowym.

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach dla Belastingdienst?

Zaświadczenie o dochodzie Formularz UE/WE jest wystawiany przez polski Urząd Skarbowy. Aby otrzymać ostemplowane przez fiskusa zaświadczenie o dochodach, należy wcześniej złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.

Uzupełnienie, opieczętowanie i wysłanie formularza przez urzędnika trwa mniej więcej 7 dni roboczych – mowa tutaj o drodze tradycyjnej, czyli wysłaniu go listem na podany przez siebie adres korespondencyjny. Aby uzyskać Zaświadczenie o dochodach dla holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst) konieczne jest dokonanie opłaty w wysokości 17 złotych tytułem opłaty skarbowej oraz przygotowanie wniosku o wydanie zaświadczenia.

Wniosek o wydanie zaświadczenie o wysokości dochodu / przychodu (aktywny)

Istnieje również możliwość natychmiastowego odebrania zaświadczenia, poprzez stacjonarne udanie się do placówki właściwego urzędu skarbowego. To jednak zależy od urzędnika, ilości wniosków, jakie musi danego dnia przygotować, a także tego, czy terminowo złożyliśmy PIT-36/ZG do urzędu.

Formularz UE/WE – co rok inny druk

Istotną informacją jest to, że formularz świadczący o dochodach co roku jest inny – oznacza to, że druku np. za rok 2021 nie można użyć do rozliczenia podatku z Holandii w 2023 roku.

Na stronie BorsukPodatki.pl znajdziesz zarówno aktualne druki, jak i te z lat poprzednich. 

Przerabianie zaświadczenia o dochodach – tego nie warto robić!

Co więcej, formularze nie mogą być w żaden sposób zmieniane/edytowane. W przypadku naniesienia jakichkolwiek zmian Belastingdienst automatycznie je odrzuci, co będzie wiązało się z nieprzyznaniem żadnych ulg podatkowych, a więc mniejszym zwrotem podatku lub nawet dopłatą!

Pobierz zaświadczenie o dochodzie z Holandii

Zaświadczenie o dochodach za rok 2023 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2022 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2021 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2020 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2019 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2018 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2017 Belastingdienst
Zaświadczenie o dochodach za rok 2016 Belastingdienst

Na jaki adres wysłać zaświadczenie o dochodach?

Formularz należy wysłać w oryginale listem priorytetowym (nie ma być polecony) na poniższy adres:

Belastingdienst

Postbus 2577

6401DB Heerlen

Holandia

Co ważne – niewysłanie zaświadczenia o dochodach Belastingienst może wiązać się z niekorzystną oceną podatkową, co z kolei może oznaczać konieczność dopłaty do podatku, zamiast zwrotu.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu formularza UE/WE? Nie wiesz, jak wysłać formularz do Holandii? A może nie lubisz załatwiać spraw formalnych? W takim przypadku skorzystaj z usług naszego biura rozliczeń zagranicznych. Nasi konsultanci pomogą Ci skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym, złożyć deklarację podatkową, wypełnić druki i wysłać je do Belastingdienst. Dzięki profesjonalnej pomocy zyskasz gwarancje, że Twoje zeznanie zostało prawidłowo przygotowane i nie musisz martwić się o ewentualne problemy z polskim i holenderskim urzędem skarbowym.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności