Kto wypełnia PIT-36/ZG?

Kto wypełnia PIT-36/ZG?

Kto wypełnia PIT-36/ZG?

Załącznik PIT 36/ZG przeznaczony jest dla osób, które rozliczają dochody uzyskane w Polsce oraz za granicą. W przypadku uzyskania dochodów w wyłącznie w innym kraju nie trzeba składać PIT-36 ZG i rozliczać się z Polskim Urzędem skarbowym.

Czym jest PIT-36/ZG?

PIT36 ZG jest drukiem, który dołącza się do zeznania podatkowego podczas rozliczania w Polsce, w sytuacji gdy uzyskiwaliśmy dochody za granicą. Jest to dokument, który składa się osobno dla każdego państwa, w którym uzyskało się dochody. 

Kiedy trzeba rozliczyć dochody z zagranicy?

Obowiązek podatkowy spoczywa na wszystkich osobach mieszkających terenie Rzeczpospolitej Polskiej i uzyskujących dochody. Każda osoba fizyczna oraz właściciele działalności gospodarczych muszą więc rozliczać się z podatku w Polsce. Dotyczy to każdego dochodu, niezależnie z jakiego kraju on pochodzi – jeżeli posiadamy nieograniczony obowiązek podatkowy, musimy złożyć PIT-36/ZG zawierający pełen wykaz pieniędzy zarobionych za granicą.

Jak dochody zagraniczne wpłyną na sposób rozliczenia z polską skarbówką? Zależy to od tego czy Polska posiada porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym dochody zostały uzyskane. Wyróżnia się metodę zwolnienia z progresją i metodę proporcjonalnego odliczania.

Metoda zwolnienia z progresją

Jeżeli zastosowane zostaną przepisy metody zwolnienia z progresją – dochód zagraniczny wpłynie wyłącznie na podwyższenie stawki Twojego podatku płaconego od polskich źródeł przychodów (może podnieść stawkę z 12%% na 32%). Taka metoda wynika z podpisania przez dwa kraje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Metoda proporcjonalnego odliczania

W przypadku metody odliczania proporcjonalnego może się okazać, że od dochodu zagranicznego uwzględnionego zeznaniu PIT/ZG faktycznie zapłacimy dodatkowo podatek w Polsce, pomimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. Często w takim wypadku istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej pozwalającej odliczyć różnicę, pomiędzy kwotą uzyskaną z zastosowania metody zwolnienia z progresją a metody proporcjonalnego odliczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czy trzeba składać PIT/ZG?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności