Kto rozlicza podatek z zagranicy?

Kto rozlicza podatek z zagranicy?

Kto rozlicza podatek z zagranicy?

Podczas pracy za granicą pracodawca pobiera z naszego wynagrodzenia zaliczki na zagraniczny podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatkowego należy rozliczyć je wraz z całością uzyskanego dochodu w polskim urzędzie skarbowym, jeżeli mamy w Polsce status rezydenta podatkowego.

Kogo dotyczy rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce?

Deklarację podatkową po zakończeniu roku musi złożyć każdy, kto posiada status rezydenta podatkowego w Polsce i obowiązuje go nieograniczony obowiązek podatkowy. W takim przypadku podatek liczony jest od całości światowych dochodów, również tych z zagranicy.  Do ich wykazania posłuży załącznik PIT/ZG – to na nim należy zamieścić wszystkie informacje o wynagrodzeniu i zapłaconych podatkach za granicą.

O tym, jaki wpływ będą miały zagraniczne dochody na rozliczenie z polską skarbówką decydować będą zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy poszczególnymi państwami. Najczęściej spotkamy się z metodą zwolnienia z progresją i metodę proporcjonalnego odliczania.

Zmiana rezydencji podatkowej

W celu uniknięcia rozliczania dochodów z zagranicy w Polskim urzędzie skarbowym konieczna może być zmiana rezydencji podatkowej. Taki proces traktowany jest indywidualnie i zależy od kraju w którym aktualnie mieszkamy – jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione poprawnie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy biura podatkowego.

Najważniejsze jednak, aby przekonać urzędników, że nie łączy Cię z Polską już nic istotnego. W tym celu nie powinieneś mieć tam żadnych interesów życiowych i gospodarczych. Najważniejsze kwestie to wyjazd z małżonkiem i dziećmi, posiadanie domu lub stałego wynajętego mieszkania, a także likwidacja lub zawieszenie działalności gospodarczej. Decydujące mogą być również inne czynniki takie jak posiadany w kraju majątek, przynależność do różnych organizacji

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Kto wypełnia PIT-36/ZG?

O zmianie rezydencji podatkowej należy powiadomić polski urząd skarbowy. Można to zrobić poprzez dostarczenie certyfikatu rezydencji z innego kraju oraz dokumenty potwierdzające meldunek i nowy adres zamieszkania.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności