Jarograf z Holandii – kiedy otrzymasz go od pracodawcy?

Jarograf z Holandii – kiedy otrzymasz go od pracodawcy?

Kiedy dostaje się Jarograf z Holandii?

Jarograf, czyli holenderską kartę podatkową, powinniśmy otrzymać od swojego pracodawcy najpóźniej do połowy marca.

Czym jest Jarograf?

Jarograf to holenderska karta podatkowa, za której wydanie odpowiedzialny jest pracodawca. Znajdują się na niej informacje o uzyskanych w danym roku dochodach, a także zaliczkach zapłaconych na podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zawiera więc wszystko, czego potrzebujemy, aby uzyskać zwrot podatku z Holandii. Jarograf to odpowiednik polskiego PIT11.

Każdy pracownik powinien otrzymać ją po zakończeniu roku podatkowego – pracodawcy mają na to czas najpóźniej do połowy marca. Jeżeli w danym roku posiadałeś więcej nić jedno miejsce pracy, powinieneś otrzymać jeden Jarograf z każdego z nich.

Warto wiedzieć, że spotkać możemy się z wieloma innymi określeniami tego dokumentu – jaaropgaave, jaaropgaaf czy jaropgaf. Wszystkie są stosowane zamiennie i dotyczą właśnie opisywanej wyżej karty podatkowej.

Co zawiera Jarograf z Holandii?

Trzeba mieć na uwadze, że karta podatkowa w Holandii nie ma jednolitego wzoru – dokument ten może różnic się w zależności od programów komputerowych, z których korzysta pracodawca. Niezależnie od formy, posiadać będzie te same informacje, konieczne do rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym. Znajdziemy tu takie pozycje jak:

  • dochód brutto (Loon loonbelasting),
  • zaliczka na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne (Ingehouden loonbelasting/premie volksverzekeringen) – określa także maksymalną kwotę zwrotu podatku, jaką możemy otrzymać,
  • wysokość zastosowanej ulgi podatkowej (Verrekende arbeidskorting),
  • kwota zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne (Werkgeversheffing zorgverzekeingswet),
  • ulga związana ze stażem pracy (Verrekende levensloop),
  • wysokość ulgi pracowniczej (Loonheffingskorting).

Jeżeli z różnych względów nie otrzymasz od pracodawcy Jarograf, istnieje możliwość pozyskania z Belastingdienst druku IB60 lub wydruku z systemu FLG, które również zawierają podobne informacje i mogą posłużyć do rozliczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Transitievergoeding – jak uzyskać odprawę od holenderskiego pracowdawcy?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności