Jakie są progi podatkowe w Holandii w 2022?

Jakie są progi podatkowe w Holandii w 2022?

Jakie są progi podatkowe w Holandii w 2022?

Obecnie w 2022 roku w Holandii funkcjonują dwa progi podatkowe zależne od wysokości dochodów. I próg o stawce 37,05% dotyczy dochodów do 68 507 euro, natomiast II próg podatkowy wynoszący 49,5% przeznaczony jest dla dochodów powyżej 68 507 euro.

Stawki podatkowe w Holandii

Jeszcze niedawno, bo do 2020 roku holenderski system podatkowy był bardziej skomplikowany, ponieważ zawierał on 3 progi podatkowe. Były one zależne od wysokości uzyskiwanych dochodów i wynosiły 36,65%, 38,05% oraz 51,75%. Ostatnie uproszczenia sprawiły, że obecnie funkcjonują już tylko 2 progi, niestety stawki podatkowe w dalszym ciągu pozostają na dosyć wysokim poziomie. Wpływa to zdecydowanie na wysokość zwrotu podatku z Holandii.

Aktualnie progi podatkowe w Holandii prezentują się następująco:

  • podatek dochodowy 37,35% – dochody poniżej 68 507 euro,
  • podatek dochodowy 49,5% – dochody powyżej 68 507 euro.

Jak funkcjonują progi podatkowe w Holandii?

Po przekroczeniu rocznego dochodu 68 507 euro obowiązywać nas będzie drugi próg podatkowy, nie oznacza to jednak, że wyższa stawka podatkowa obliczana będzie dla całego dochodu. Wyższy podatek dochodowy znajdzie zastosowanie wyłącznie od nadwyżki – przykładowo jeżeli nasze zarobki wynosić będą 80 000 euro, to stawka podatkowa 49,5% dotyczyć będzie wyłącznie części dochodu w wysokości 11 493 euro.

Na szczęście pomimo wysokich podatków w Holandii mamy możliwość skorzystania z wielu korzystnych odliczeń wydatków od dochodu, a także skorzystania z wielu ulg podatkowych. W tym celu musimy jednak wykazać, że nasze dochody (w przypadku wspólnego rozliczenia łącznie z partnerem) w 90% uzyskane zostały na terenie Holandii. Potrzebne do tego będzie zaświadczenie UE/WE z polskiego urzędu skarbowego jeśli pozostajemy w dalszym ciągu polskim rezydentem podatkowym. Ten dokument wydawany jest po rozliczeniu PIT36/ z załącznikiem ZG.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności