Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2024 roku?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2024 roku?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2024 roku?

Kwota wolna od podatku w Niemczech w 2024 roku wynosi 11 604  € dla osób samotnych i 23 208 € dla rozliczenia wspólnego. Jest to spory wzrost w poróżnianiu z zeszłym rokiem, dzięki czemu osoby o najniższych zarobkach mogą liczyć na jeszcze korzystniejszy zwrot podatku z Niemiec.

Zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku w Niemczech w 2024 roku

Kwota wolna od podatku to roczna suma przychodów, które w danym roku nie podlegają opodatkowaniu. Tak więc jest to część zarobionych pieniędzy, od których nie będziemy musieli odprowadzać składek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

W Niemczech kwota wolna od podatku rośnie systematycznie z roku na rok. Aktualnie wynosi ona dla osób rozliczających się indywidualnie 11 604, co oznacza, że wzrosła ona w stosunku do poprzedniego roku o 696 euro. Taka sama stawka dotyczy również emerytów. Natomiast w przypadku małżeństw mamy do czynienia ze  wzrostem o 1 392 euro i obecną kwotą 23 208 euro.  

Warto wspomnieć, że taka sama kwota obowiązuje osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe), które również muszą rozliczać się z podatku dochodowego.

Kwota wolna od podatku w Niemczech w latach wcześniejszych

Niemiecki system podatkowy przewiduje możliwość składania deklaracji o dochodach nawet do 4 lat wstecz. Oznacza to, że w 2024 możemy rozliczyć się nawet, za rok 2020 i odzyskać zwrot podatku z Niemiec. W takim wypadku warto wiedzieć, jak kształtowały się kwoty wolne od podatku w latach wcześniejszych.

Kwota wolna od podatku w 2023 – dla osób samotnych 10 908; dla małżeństw 21 816.

Kwota wolna od podatku w 2022 – dla osób samotnych 9984 ; dla małżeństw 19 968 €.

Kwota wolna od podatku w 2021 – dla osób samotnych 9744 €; dla małżeństw 19488 €.

Kwota wolna od podatku w  2020 – dla osób samotnych 9408 €; dla małżeństw 18816 €.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile wynosi podatek bykowy w Niemczech?

Tak, więc jeżeli Twoje dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, nie musisz płacić podatków, a co za tym idzie składać zeznania rocznego. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, w którym od twojego wynagrodzenia pobierane będą składki na podatek dochodowy, wyższe niż przewidziano, możesz liczyć na zwrot podatku z Niemiec.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności