Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?

Kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku wynosi 9 984 € dla osób samotnych i 19968 € dla rozliczenia wspólnego. Jest to spory wzrost w poróżnianiu z zeszłym rokiem, dzięki czemu osoby o najniższych zarobkach mogą liczyć na jeszcze korzystniejszy zwrot podatku z Niemiec.

Zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku w Niemczech w 2022 roku

Kwota wolna od podatku to roczna suma przychodów, które w danym roku nie podlegają opodatkowaniu. Tak więc jest to część zarobionych pieniędzy, od których nie będziemy musieli odprowadzać składek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

W Niemczech kwota wolna od podatku rośnie systematycznie z roku na rok. Aktualnie wynosi ona dla osób rozliczających się indywidualnie 9 984 euro, co oznacza, że wzrosła ona w stosunku do poprzedniego roku o 240 euro. Taka sama stawka dotyczy również emerytów. Natomiast w przypadku małżeństw mamy do czynienia ze  wzrostem o 480 euro i obecną kwotą 19 968 euro.  

Kwota wolna od podatku w Niemczech w latach wcześniejszych

Niemiecki system podatkowy przewiduje możliwość składania deklaracji o dochodach nawet do 4 lat wstecz. Oznacza to, że w 2022 możemy rozliczyć się nawet, za rok 2018 i odzyskać zwrot podatku z Niemiec. W takim wypadku warto wiedzieć, jak kształtowały się kwoty wolne od podatku w latach wcześniejszych.

Kwota wolna od podatku w 2021 – dla osób samotnych 9744 €; dla małżeństw 19488€.

Kwota wolna od podatku w  2020 – dla osób samotnych 9408 €; dla małżeństw 18816€.

Kwota wolna od podatku w 2019 – dla osób samotnych 9168 €; dla małżeństw 18336€.

Kwota wolna od podatku w 2018 – dla osób samotnych 9000 €; dla małżeństw 18000€.

Kwota wolna od podatku w 2017 – dla osób samotnych 8820 €; dla małżeństw 17640€.

Tak więc jeżeli Twoje dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, nie musisz płacić podatków, a co za tym idzie składać zeznania rocznego. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, w którym od twojego wynagrodzenia pobierane będą składki na podatek dochodowy, wyższe niż przewidziano, możesz liczyć na zwrot podatku z Niemiec.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności