Jak uniknąć podatku z Austrii?

Jak uniknąć podatku z Austrii?

Jak uniknąć podatku z Austrii?

Osiągając dochody za granicą i pozostając Polskim rezydentem podatkowym, należy rozliczyć się z naszym fiskusem. Nie oznacza to jednak, że zapłacimy podatek dwa razy – wszystkie zasady reguluje tu umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana przez oba kraje.

Czym jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to akty prawne zawierane między dwoma państwami. Regulują one przepisy dotyczące rezydencji podatkowej pracownika, co pozwala ustalić, gdzie powinien zapłacić on podatek dochodowy. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której urzędy skarbowe w obu krajach naliczają podatek od dochodu.

Kto jest uznawany za rezydenta w Austrii?

Rezydentem podatkowym w Austrii jest osoba, która przepracowała w tym kraju bez przerwy minimum 6 miesięcy i w tym czasie odprowadzała składki na podatek dochodowy. Są to również osoby, których całkowity dochód (z wszystkich krajów) w 90% pochodzi z pracy w Austrii.

Spełniając powyższe kryteria, masz prawo starać się o zwrot podatku z Austrii. Unikniesz również konieczności płacenia podatku polskiemu fiskusowi.

Metoda wyłączenia z progresją

Umowa zawarta pomiędzy Polską a Austrią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania została podpisana 13 stycznia 2004 r. w Wiedniu. Zmiany wprowadziła natomiast uchwalona niedawno, bo w 2017 roku konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties). Modyfikuje ona niektóre zapisy, wprowadzając między innymi sposób rozliczania za pomocą metoda wyłączenia z progresją i ułatwia określenie prawidłowej rezydencji podatkowej pracownika.

Zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Austrią, dochody z tego kraju będą rozliczane za pomocą metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Polscy obywatele będą zwolnieni z opodatkowania w naszym kraju dochodów osiągniętych za granicą, posłużą one jednak do wyliczenia stopy procentowej, która zostanie zastosowana do przychodów uzyskanych w Polsce. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Gdzie w PIT-36 wpisać dochody z Austrii?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności