Jak rozliczyć zwrot podatku z Holandii w Polsce?

Jak rozliczyć zwrot podatku z Holandii w Polsce?

Jak rozliczyć zwrot podatku z Holandii w Polsce?

Jeśli pozostajesz polskim rezydentem podatkowym, będziesz musiał rozliczyć dochodów z Holandii w Polsce. Musisz złożyć zeznanie roczne PIT-36 w polskim urzędzie skarbowym z dołączonym załącznikiem PIT/ZG, zawierającym wyszczególnione zarobki z Holandii.

Rozliczenie podatku z Holandii w polskim urzędzie skarbowym

Jeżeli przebywasz w Holandii nie dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, to prawdopodobnie Twoje zarobki łączne opodatkowane będą wyłącznie w Polsce. W innym wypadku, gdy pracujesz dłużej niż 6 miesięcy, Twoje wynagrodzenie może być opodatkowane zarówno w państwie, w którym osiągasz wynagrodzenie, jak i w państwie, którego jesteś rezydentem.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Holandią stanowi, że w przypadku dochodów z Niderlandów zastosowanie będzie miała metoda proporcjonalnego odliczania. Oznacza to, że rezydent podatkowy jest zobowiązany do zapłaty podatku zarówno w kraju źródła dochodu, jak i miejsca zamieszkania

Tak więc zwrot podatku z Holandii należy rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym. Otrzymaną kwotę należy wykazać w tym zeznaniu podatkowym podatkowy dotyczącym tego roku, w którym urząd wypłacił zwrot – nie powinniśmy korygować wcześniej złożonego zeznania podatkowego.

Czy zagraniczne dochody będą opodatkowane w Polsce

Dochód osiągnięty za granicą będzie opodatkowany w Polsce, ale od należnego do zapłacenia podatku dla polskiego urzędu skarbowego zostanie odliczony podatek zapłacony za granicą.

W przypadku zastosowania metody proporcjonalnego odliczania można skorzystać dodatkowo z tak zwanej ulgi abolicyjnej. Polega to na porównaniu kwoty podatku obliczonego według metody odliczenia proporcjonalnego z kwotą podatku, jaka wyszłaby podczas zastosowania metoda wyłączenia z progresją. Pozwala odliczyć ona różnicę z korzyścią dla podatnika.

Niedawne zmiany spowodowały jednak, że od 2021 rok maksymalna wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty 1.360 zł.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Holandii. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności