Jak rozliczyć się z podatku w Austrii?

Jak rozliczyć się z podatku w Austrii?

Publikacja: czerwiec, 2022
Aktualizacja: październik, 2024

Jak rozliczyć się z podatku w Austrii za 2024 rok?

Niezbędna do rozliczenia podatku z Austrii jest Lohnzettel, czyli karta podatkowa, którą otrzymasz od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Zawiera ona wszystkie potrzebne informacje dotyczące Twojego podatku dochodowego. Sprawdź, jak dokładnie wygląda procedura składania zeznania podatkowego w austriackim urzędzie skarbowy.

Zwrot podatku z Austrii – kto może uzyskać?

Zacznijmy od tego, kto może uzyskać zwrot podatku z Austrii. Rozliczenie możesz złożyć jeśli jesteś zameldowany w tym kraju, posiadasz status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub pracowałeś więcej niż w jednym miejscu w danym roku podatkowym. O zwrot możesz starać się nawet do 5 lat wstecz!

Rozliczenie podatku z Austrii – jakie dokumenty potrzebujesz?

W celu złożenia zeznania podatkowego w Austrii będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • wypełniona poprawnie ankieta osobowa 
  • kopia dokumentu tożsamości 
  • deklaracja E1 w przypadku gdy uzyskujesz dodatkowe dochody pochodzące z innych źródeł (umowy najmu, o dzieło, dywidendy itp.),
  • druk EU-EWR wystawiany przez polski urząd skarbowy po rozliczeniu PIT36 ZG,
  • austriacka karta podatkowa Lohnzettel. 

Lohnzettel – czym jest austriacka karta podatkowa?

Najważniejsza podczas starania się o zwrot z podatku z Austrii będzie wydawana przez pracodawcę karta podatkowa Lohnzettel. Jest to nasz odpowiednik PIT11 i zawiera wszelki informacje dotyczące uzyskanego dochodu w danym miejscu pracy, w tym konieczne do rozliczenia – wysokość zarobków oraz sumę zaliczek pobranych na podatek.

Kartę podatkową Lohnzettel powinieneś otrzymać do końca stycznia jeżeli pracodawca wysyła ją w formie elektronicznej, lub do końca lutego w przypadku dokumentu w formie papierowej. 

Ulgi podatkowe w Austrii

Rozliczając podatek w Austrii, możesz ubiegać się także o różnego rodzaju ulgi, które mogą wpłynąć na podwyższenie kwoty zwrotu. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Doppelte Haushaltsführung – ulga z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego, Familienfrahrten – ulga dotyczącą podróży między Austrią a Polską,
  • Pendlerpauschale – zwrot kosztów dojazdu do pracy,
  • zwrot z tytulu dodatkowych kosztów na narzędzia i artykuły potrzebne do pracy 
  • Familienbonus Plus – jednorazowy dodatek na dziecko,
  • ulga dla rodziców wychowujących dzieci.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile wynosi zwrot podatku z Austrii?

Za 2024 rok zeznanie podatkowe musisz dostarczyć w terminie do 31 lipca 2025  – możesz to zrobić osobiście, odwiedzając urząd lub elektronicznie korzystając z platformy internetowej FinanzOnline. Jeżeli korzystasz z pomocy doradcy podatkowego to termin zostaje przesunięty do 30 kwietnia 2026.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności