Jak rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce?

Jak rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce?

Jak rozliczyć podatek z zagranicy w Polsce?

Jeżeli osiągałeś dochody za granicą a pozostajesz polskim rezydentem podatkowym obowiązuje Cię złożenie zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym. Należny podatek obliczany jest od sumy osiągniętych dochodów a na jego dokładną wartość będą mieć wpływ zapisy zawarte w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kto musi rozliczyć się z podatku z zagranicy w Polsce?

Obowiązek rozliczenia się z polską skarbówką dotyczy osób, które posiadają status polskiego rezydenta podatkowego. Za takich uznaje się podatników, którzy przebywają na terytorium Polski dłużej niż 182 dni w roku lub posiadają w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych. Tak więc nawet jeżeli większość czasu spędzisz w pracy za granicą, ale posiadasz w Polsce rodzinę i meldunek to i tak będziesz zmuszony załatwiać formalności z polskim fiskusem.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

W przypadku gdy dwa kraje uznają Cię za rezydenta podatkowego w grę wchodzą zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Określona jest w niej metoda jaka zostanie zastosowana do rozliczenia podatku z zagranicy.

W przypadku metody wyłączenia z progresją Twój dochód z zagranicy granicą zostaje wyłączony z opodatkowania w Polsce – taka umowa wiąże nas np. z Niemcami czy Wielką Brytanią. W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia kwota podatku zapłaconego za granicą odliczona zostanie w czasie rocznego rozliczania w Polskim urzędzie – takie zasady obowiązują w przypadku dochodów z Holandii czy Austrii.

Jeżeli zarabiałeś również w Polsce to będziesz musiał zsumować dochody z wszystkich państw z danego roku podatkowego i rozliczyć je na formularzu PIT-36 do którego należy dodatkowo dołączyć załącznik PIT/ZG

Do kiedy trzeba rozliczyć się z podatku z zagranicy w Polsce?

Dochody z zagranicy rozliczamy dołączając do zeznania podatkowego załącznik PIT/ZG. Polski urząd skarbowy wymaga od podatników złożenia rocznej deklaracji najpóźniej do 30 kwietnia danego roku. Do tego czasu należy dostarczyć również wszystkie dokumenty potwierdzające wysokość podatku zapłaconego za granicą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Kto może odliczyć diety zagraniczne?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności