Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Dochody z Niemiec podczas rozliczania z polskim urzędem skarbowym należy uwzględnić na załączniku ZG do deklaracji PIT-36. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy państwami stosowana jest metoda zwolnienia z progresją i dochody pochodzące z pracy na terenie Niemiec nie są opodatkowane.

Rozliczenie zwrotu podatku z Niemiec w Polsce

Podczas pracy w Niemczech, z Twojego wynagrodzenia pobierane będą co miesiąc składki na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku należy rozliczyć się z Niemieckim urzędem, gdzie dowiemy się, czy zapłacona kwota jest adekwatna, za niska czy za wysoko. W ostatnim wypadu odzyskamy zwrot podatku z Niemiec. W takim przypadku zwrot ten musisz potraktować odpowiednio jako przychód pochodzący z Niemiec i uwzględnić w zeznaniu podatkowym w Polsce za rok, w którym został wypłacony. 

Na polskim rezydencie podatkowym spoczywa obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów uzyskanych na całym świecie – uwzględnia się je, składając deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

W przypadku dochodów z Niemiec rozliczone zostaną one z zastosowaniem tak zwanej metody zwolnienia z progresją. Oznacza to że jeżeli nie mamy przychodów z żadnego innego kraju, nie musimy składać deklaracji w polskim urzędzie, ponieważ dochód z Niemiec jest wykorzystywany wyłącznie do określenia stawki podatkowej, która do takowych miałaby zastosowanie. 

Kto musi rozliczyć podatek z Niemiec w Polsce?

Obowiązek rozliczenia niemieckich dochodów w Polsce mają wyłącznie obywatele posiadający polską rezydencję podatkową. Nie zawsze jednak jej określenie jest proste – wpływa na nią określenie interesów osobistych i gospodarczych. Tak więc nawet jeżeli cały rok spędzimy w Niemczech i cały dochód osiągniemy w tym kraju, to posiadając rodzinę w Polsce, dalej będziemy traktowani tutaj jako rezydenci.

Aby uzyskać status rezydenta podatkowego w Niemczech a co za tym idzie, nieograniczony obowiązek podatkowy, można złożyć stosowny wniosek. Podstawowym kryterium będzie tutaj czas przebywania w Niemczech (nie krócej niż 183 dni) oraz dochody z tego kraju – muszą stanowić 90% całości zarobków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Pracujesz w Niemczech? Uważaj na III klasę podatkową!

Po uzyskaniu takiego statusu zdobędziemy możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, rozliczania wspólnego z małżonkiem, ulgi na dzieci i innych odliczeń pozwalających podnieść zwrot podatku z Niemiec. Nie musimy również składać zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności