Jak rozliczyć PIT z Austrii 2022?

Jak rozliczyć PIT z Austrii 2023?

Jak rozliczyć PIT z Austrii 2023?

Rozliczenia w Austrii dokonujemy dzięki karcie podatkowej Lohnzettel, którą otrzymujemy od pracodawcy. Dodatkowo należy również rozliczyć dochody z Austrii w polskim urzędzie skarbowym składając formularz PIT-36 ZG.

Rozliczenie podatku z Austrii

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Austrii dotyczy osób zameldowanych na terenie tego kraju, a także wszystkich podatników posiadających więcej niż jedną kartę podatkową. Z austriackim urzędem skarbowym rozliczyć się trzeba także w przypadku przekroczenia kwoty dochodów w wysokości 12000 €.

Do rozliczenia podatku z Austrii niezbędna będzie karta podatkowa Lohnzettel. Zawarte są na niej wszystkie dane dotyczące Twojego wynagrodzenia oraz zapłaconych składek. Przekazuje ją nam nasz pracodawca po zakończeniu roku podatkowego. Odpowiedni formularz musisz dostarczyć do urzędu najpóźniej do 30 kwietnia.

Jeżeli posiadasz Teilnehmer-Identifikation, Benutzer-Identifikation, a także PIN, to istnieje możliwość rozliczenia drogą elektroniczną. Chcesz wiedzieć jakie stawki podatku dochodowego obowiązują w tym kraju? Sprawdź nasz inny wpis – Ile wynosi podatek dochodowy w Austrii?

Rozliczenie dochodów z Austrii w Polsce

Jeżeli osiągnąłeś w danym roku dochody w Austrii, a jesteś polskim rezydentem podatkowym, to obowiązuje Cię także rozliczenie z polskim urzędem skarbowym. Posłuży Ci do tego formularz PIT-36 ZGnależy zamieścić w nim wszystkie informacje o naszych zagranicznych dochodach i opłaconych składkach na podatek.

Obecnie zgodnie z ustawą o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Austrią a Polską, podczas rozliczania dochodów obowiązuje nas metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że cały dochód osiągnięty za granicą posłuży do naliczenia podatku w naszym kraju. Należy więc zsumować dochody z Polski i Austrii i obliczyć wysokość podatku – od tego odliczany jest dopiero podatek zapłacony za granicą.
W przypadku takiej metody rozliczania podatku z zagranicy istnieje także możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Obecnie jest ona jednak limitowana – wysokość odliczenia nie może być wyższa niż 1.360 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak uzyskać rezydencję podatkową w Austrii?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Austrii. Zatrudniamy również ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności