Jak odzyskać podatek zapłacony w Belgii?

Jak odzyskać podatek zapłacony w Belgii?

Jak odzyskać podatek zapłacony w Belgii?

Jeśli pracowałeś legalnie w Belgii i odprowadzałeś składki na podatek dochodowy, możesz starać się o zwrot podatku z Belgii. Będzie Ci do tego potrzebna karta podatkowa Fiche, którą otrzymasz od swojego pracodawcy oraz zaświadczenie EOG. 

Rozliczenie podatku z Belgii

Aby starać się o zwrot podatku z Belgii należy złożyć roczne rozliczenie w tamtejszym urzędzie skarbowym. Pełny zwrot zapłaconych składek możesz uzyskać, jeśli Twoje zarobki z Belgii stanowią minimum 75% Twoich całkowitych dochodów w danym roku i nie przekraczają kwoty wolnej od podatku (za rok 2023 wynosi ona 9 270 €).

Zazwyczaj cała procedura od złożenia deklaracji w Belgijskim urzędzie skarbowym Federale Overheidsdienst Financien do odzyskania pieniędzy trwa ok. 6 miesięcy. Rozliczenia można dokonać do 3 lat wstecz.

Ulgi podatkowe w Belgii 

Podczas rozliczania podatku z Belgii masz możliwość skorzystania z wielu różnych ulg. 

Aby z nich skorzystać, minimum 75% Twoich całkowitych dochodów musi pochodzić z tego kraju. Potrzebne będą także dokumenty poświadczające, że kwalifikujesz się do poszczególnych odliczeń. W celu odzyskania jak najwyższego zwrotu podatku z Belgii możesz użyć następujących ulg:  

  • na niepełnoletnie dziecko,
  • na żonę niepracującą lub o niskich dochodach,
  • na niepełnosprawną żonę,
  • na niepełnosprawne dziecko.

Korzystne rozliczenie wspólne w Belgii

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej w kwestii wspólnego rozliczenia w Belgii nie mamy wyboru – jest ono obowiązkowe. Tak więc, jeżeli pozostajesz w związku małżeńskim, składać będziesz z partnerem jedną deklarację podatkową. Dotyczy to zarówno osób wspólnie mieszkających w tym kraju, jak i współmałżonków przebywających w Polsce. Nie ma także znaczenia czy obie strony pracują, czy jedna z nich jest bezrobotna. W większości przypadków takie rozliczenie jest jednak opłacalne i pozwoli podnieść zwrot podatku z Belgii. 

Odliczanie kosztów uzyskania przychodów

Kolejnym sposobem na obniżenie podatków w Belgii jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów, czyli wydatków poniesionych z tytułu wykonywanego zawodu. Zaliczają się do tego opłaty na dojazdy, eksploatację pojazdu czy specjalistyczny sprzęt i ubiór.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak obliczyć podatek z Belgii?

W czasie rocznego rozliczenia podatków możemy skorzystać z naliczanej automatycznie zryczałtowanej kwoty wydatków – odgórnej sumy ustalonej przez ustawodawcę. Jeśli poniosłeś wyższe koszty i możesz to udokumentować np. paragonami, czy biletami za komunikację, możesz skorzystać z indywidualnego odliczenia.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności