Jak obliczyć PIT/ZG?

Jak obliczyć PIT/ZG?

Jak obliczyć PIT/ZG?

Jeżeli pracujesz za granicą, a w dalszym ciągu pozostajesz rezydentem podatkowym, musisz rozliczyć się z Polską skarbówką. Podatek należny wyłączany jest w takim wypadku od sumy dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą. Zależy to jednak od umowy, jakie posiada Rzeczpospolita z danym krajem.

Kto musi złożyć PIT/ZG?

Każda osoba pozostająca polskim rezydent podatkowym jest zobligowana do rozliczenia się z podatku w Polsce. Nawet jeżeli uzyskiwałeś dochody wyłącznie za granicą musisz złożyć zeznanie w polskiej skarbówce jeśli:

  • posiadasz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych,
  • przebywasz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Spełniając jeden z powyższych warunków (dokładnie reguluje je art. 3 ust. 1a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) to posiadasz nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że podatek liczony będzie od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania. Do tego właśnie służy załącznik PIT/ZG – należy tam zamieścić dokładne informacje o wszystkich zagranicznych dochodach.

Metoda wyłączenia z progresją

Jeżeli dochody z kraju, w którym pracowaliśmy, podlegają metodzie wyłączenia z progresją, oznacza to, że w Polsce nie zapłacimy podatku od dochodów uzyskanych za granicą. 

Posłużą one wyłącznie do ustalenia stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do tylko do Polskich dochodów. Mimo że nie zapłacimy kolejny raz podatku, to zagraniczne dochody mogą wpłynąć na przekroczenie progu podatkowego.

Tak więc jeśli nie uzyskałeś żadnych dochodów w Polsce to w przypadku dochodów uzyskanych w kraju, z którym obowiązuje umowa o wyłączeniu z progresją, nie ma potrzeby składać rozliczenia rocznego PIT/ZG

Metoda odliczenia proporcjonalnego

W przypadku metody odliczania proporcjonalnego może się okazać, że od dochodu zagranicznego uwzględnionego zeznaniu PIT/ZG faktycznie zapłacimy dodatkowo podatek w Polsce, pomimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. Często w takim wypadku istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej pozwalającej odliczyć różnicę, pomiędzy kwotą uzyskaną z zastosowania metody zwolnienia z progresją a metody proporcjonalnego odliczenia

Jak rozliczyć w PIT z dochodami z zagranicy?

Przychód uzyskany za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, o kwotę odpowiadającą 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicę

Wysokość diety różni się w zależności od kraju, w którym uzyskiwane są dochody i jest regulowana poprzez rozporządzenie wydawane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. 

Przychody przelicza się na złotówki zgodnie ze średnim kursem danej waluty ogłoszonym przez NBP w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania przychodu.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności