Ile zapłacę podatku w Polsce, pracując w Austrii?

Ile zapłacę podatku w Polsce, pracując w Austrii?

Ile zapłacę podatku w Polsce, pracując w Austrii?

Obliczając należny podatek od dochodów z Austrii, stosowana jest obecnie metoda proporcjonalnego odliczenia – jego suma zależna będzie przede wszystkim od wysokości uzyskanych dochodów.

Jak obliczyć podatek z Austrii?

Do końca roku 2018, dochody z Austrii, zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, były rozliczane w Polsce metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu wykazany dochód z Austrii nie był opodatkowany, a wyłącznie wykorzystywany do wyliczenia stawki procentowej podatku dochodowego nałożonego na polskie zarobki.

Obecnie należy w polskim urzędzie skarbowym złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG. Wykazany w nim dochód z Austrii będzie podlegał opodatkowaniu, ale podatnik będzie miał możliwość odliczenia zapłaconego już podatku za granicą. Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Rozliczając dochody z Austrii mamy możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej – pozwala ona na odliczeniu kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją. Niestety od 1 stycznia 2021 roku kwota podlegająca odliczeniu od podatku jest limitowana do wysokości 1360 zł.

Kto musi rozliczyć dochody z Austrii w Polsce?

Powyższymi zmianami nie muszą przejmować się natomiast osoby legalnie pracujące, które przebywały (wraz z rodziną) na terenie Austrii dłużej niż 183 dni w roku lub ich dochód w 90% pochodził tego kraju. W takiej sytuacji zostaną uznane za austriackiego rezydenta podatkowego i to tam, zobowiązani będą do złożenia rozliczenia nieograniczonego (rozliczenie łącznych dochodów z całego świata).

W innym wypadku, gdy posiadamy meldunek w Polsce, mieszka tu nasza rodzina, lub przebywamy w naszym kraju więcej niż pół roku, zostaniemy uznani za polskiego rezydenta podatkowego. Oznacza to, że będziemy musieli i wykazać w rozliczeniu podatkowym dochodów uzyskanych w Austrii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Co grozi za nierozliczenie się z Austrii?

Nawet jeżeli nie osiągnęliśmy dochodów w Polsce, a pozostajemy rezydentem podatkowym tego kraju, mamy obowiązek złożyć deklarację podatkową PIT-36/ZG najpóźniej do ostatniego dnia kwietnia danego roku.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Austrii. Zatrudniamy również ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności