Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2022 roku?

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2022 roku?

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2022 roku?

Z roku na rok rozłąkowe w Holandii jest obniżane, a niedługo w ogóle nie będzie możliwości skorzystania z tej ulgi. W 2022 roku partner fiskalny urodzony przed 1 stycznia 1963 może liczyć na maksymalne odliczenie w wysokości 2 888 €, natomiast w przypadku osób urodzonych po 1 stycznia 1963 roku będzie to już tylko 193 €.

Kto może starać się o rozłąkowe w Holandii?

Nazwa „rozłąkowe” bardzo często używana przez Polaków to w rzeczywistości ogólna ulga podatkowa, z której może skorzystać partner fiskalny podczas wspólnego rozliczania podatku dochodowego. W przypadku niskich dochodów partnera skorzystanie z takiego odliczenia znaczne wpływało na zwiększenie zwrotu podatku z Holandii.

Kto może być partnerem fiskalnym?

W Holandii występuje sporo mozliwości jeżeli chodzi o wspólne rozliczenie. Partnerem fiskalnym może być:

  • mąż lub żona,
  • osoba, z którą  żyjemy w oficjalnym związku partnerskim,
  • partner, z którym posiadamy dziecko,
  • osoba, z którą żyjemy we wspólnym mieszkaniu.

Urząd wymaga także, aby osoby planujące wspólne rozliczenie były zameldowane pod tym samym adresem.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z rozłąkowego

W celu uzyskania uzyskaniu rozłąkowego w Holandii konieczne będzie udowodnienie urzędowi, że 90% wspólnych dochody partnerów zostało uzyskane na terenie Holandii. Potrzebne do tego będzie zaświadczenie z polskiej skarbówki w postaci druku UE/WE, który uzyskać możemy po załatwieniu z fiskusem wszystkich formalności związanych z dochodami zagranicznymi (złożenie PIT z załącznikiem ZG).

Ile wynosi rozłąkowe w 2022 roku?

Indywidualna kwota odliczania określana jest na podstawie wysokości dochodów partnera fiskalnego i może wynieść w 2022 roku maksymalnie 193 €.
Warto wspomnieć, że od 2023 r. ogólna ulga podatkowa nie będzie już wypłacana partnerowi podczas wspólnego rozliczania. Jest więc to ostatnia szansa na skorzystanie z korzystnych warunków, zwłaszcza że o rozłąkowe z Holandii można ubiegać się do pięciu lat wstecz, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności