Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2023 roku?

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2023 roku?

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii w 2022 roku?

Z roku na rok rozłąkowe w Holandii jest obniżane, a niedługo w ogóle nie będzie możliwości skorzystania z tej ulgi. W 2022 roku partner fiskalny urodzony przed 1 stycznia 1963 może liczyć na maksymalne odliczenie w wysokości 2 888 €, natomiast w przypadku osób urodzonych po 1 stycznia 1963 roku będzie to już tylko 193 €.

Kto może starać się o rozłąkowe w Holandii?

Celem rozłąkowego w Holandii było wsparcie osób słabo zarabiających o niskich dochodach, które mają na utrzymaniu partnera fiskalnego, osiągającego bardzo niskie zarobki lub bezrobotnych.

Nazwa „rozłąkowe” bardzo często używana przez Polaków to w rzeczywistości ogólna ulga podatkowa, z której może skorzystać partner fiskalny podczas wspólnego rozliczania podatku dochodowego. W przypadku niskich dochodów partnera skorzystanie z takiego odliczenia znaczne wpływało na zwiększenie zwrotu podatku z Holandii.

Rozłąkowe Holandia – kto może być partnerem fiskalnym?

W Holandii występuje sporo możliwości jeśli chodzi o wspólne rozliczenie. Partnerem fiskalnym może być:

  • mąż lub żona,
  • osoba, z którą żyjemy w oficjalnym związku partnerskim,
  • partner, z którym posiadamy dziecko,
  • osoba, z którą żyjemy we wspólnym mieszkaniu.

Urząd wymaga także, aby osoby planujące wspólne rozliczenie były zameldowane pod tym samym adresem.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z rozłąkowego?

W celu uzyskania uzyskaniu rozłąkowego w Holandii konieczne będzie udowodnienie urzędowi, że 90% wspólnych dochody partnerów zostało uzyskane na terenie Holandii. Potrzebne do tego będzie zaświadczenie z polskiej skarbówki w postaci druku UE/WE, który uzyskać możemy po załatwieniu z fiskusem wszystkich formalności związanych z dochodami zagranicznymi (złożenie PIT z załącznikiem ZG).

Aby kwalifikować się do rozłąkowego, Twój dochód z legalnej pracy w Holandii musi wynosić ponad 10 tysięcy europodczas gdy zarobki Twojego partnera nie mogą przekroczyć 6 tysięcy euro.

Rozłąkowe w Holandii – jakie dokumenty są potrzebne?

Do uzyskania rozłąkowego potrzebny będzie numer BSN (holenderski odpowiednik numeru NIP) Twojego partnera fiskalnego. Drugi wymagany dokument to Jaaropgave, czyli holenderska karta podatkowa, wystawiana przez pracodawcę – stanowi ona najważniejsze źródło informacji potrzebne do złożenia deklaracji podatkowej.

Przynajmniej jeden z partnerów musi posiadać numer BSN (wcześniej zwany numerem sofi) jeśli pracuje legalnie w Holandii. Jeżeli drugi partner nie ma tego numeru, powinien złożyć wniosek o jego nadanie. Dopiero po spełnieniu tych wymagań, para może składać wspólne zeznanie podatkowe.

Ile wynosi rozłąkowe w Holandii za 2022 rok?

Indywidualna kwota odliczania określana jest na podstawie wysokości dochodów partnera fiskalnego i może wynieść za 2022 roku maksymalnie 193 €.

Rozłąkowe z Holandii – ile się czeka?

Im szybciej złożymy wszystkie niezbędne dokumenty, tym szybciej holenderski urząd zacznie rozpatrywać naszą sprawę o przyznanie rozłąkowego. Zazwyczaj cała procedura trwa w takim przypadku od dwóch do dwunastu miesięcy. Ważne, aby pamiętać o zawarciu w formularzu wszystkich potrzebnych informacji – błędy lub brak któregoś z kluczowych czynników potwierdzających możliwość skorzystania z ulgi może znacznie wydłużyć proces.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Z czego trzeba się rozliczyć w Holandii?

Rozłąkowe w Holandii 2023 – czy w dalszym ciągu można uzyskać ulgę na niepracującą żonę?

Od 2023 r. ogólna ulga podatkowa nie jest już wypłacana partnerowi podczas wspólnego rozliczania. 2022 rok to ostatnia szansa na skorzystanie z korzystnych warunków. O rozłąkowe z Holandii można ubiegać się do pięciu lat wstecz, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy – w dalszym ciągu mamy więc szansę złożyć deklarację i odzyskać należne pieniądze.

Ulga na partnera fiskalnego bez dochodów była w Holandii zmniejszana stale od kilku lat – za rok 2020 wynosiła jeszcze 542 €. Tamtejszy rząd zdecydował także, że od 2023 roku nie będzie już wypłacana – ma to związek z chęcią aktywizacji zawodowej partnerów pozostających bez zatrudnienia w tym państwie lub za granicą.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności