Ile wynosi Kindergeld w 2022?

Ile wynosi Kindergeld w 2022?

Ile wynosi Kindergeld w 2022?

Z tytułu zasiłku na dziecko Kindergeld możemy otrzymać miesięcznie 219 euro na pierwsze i drugie dziecko, 225 euro na trzecie dziecko oraz 250 euro w przypadku posiadania czwórki lub więcej dzieci.

Jaka jest wysokość Kindergeld w 2022 roku?

Zasiłek Kindergeld powstał w celu wsparcia finansowego dla rodziców wychowujących dzieci w Niemczech i przysługuje prawie wszystkim osobom legalnie zatrudnionym na terenie tego kraju. Wysokość zasiłku rodzinnego z Niemiec zależy wyłącznie od liczby dzieci w rodzinie. Nie ma znaczenia sytuacja materialna rodziców – jest to stała kwota niezależna od dochodów. 

Pomimo rosnących cen i zwiększonych wydatków na wychowanie dzieci Niemiecki rząd nie zdecydował się podnieść wysokości świadczenia na dziecko. Stawki pozostają wiec takie same jak w 2021 roku i nie mamy do czynienia z żadną podwyżką. Znając jednak historię podejścia naszych zachodnich sąsiadów do wsparcia socjalnego możemy spodziewać się podniesienia kwoty Kindergeld w następnych latach.

W roku 2022 kwoty zasiłku rodzinnego Kindergeld wynoszą:

  • 219 euro miesięcznie – pierwsze i drugie dziecko
  • 225 euro miesięcznie – trzecie dziecko
  • 250 euro miesięcznie – czwarte dziecko i każde kolejne

Komu przysługuje zasiłek rodzinny Kindergeld?

Kindergeld przeznaczony jest dla osób płacących składki na podatki w Niemczech oraz posiadających z dzieckiem wspólne gospodarstwo domowe. Jego Wypłacaniem w Niemczech zajmuje się kasa świadczeń rodzinnych (Familienkasse). To tam należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia – dopiero po 6 miesiącach legalnej pracy na terenie Niemiec. Wypłacany jest on jednak za pół roku wstecz wiec jeśli odpowiednio szybko załatwimy formalności, nie stracimy ani złotówki.

O decyzji w sprawie Kindergeld Familienkasse poinformuje nas w formie pisemnej. Jeżeli zasiłek nie zostanie przyznany, mamy możliwość złożenia odwołania w ciągu 30 dni od jej doręczenia. Takie postępowanie jest darmowe i mamy do niego pełne prawo. Po nim zapada ostateczna decyzja – jeśli w takim wypadku dostaniemy odmowę, pozostaje już wyłącznie złożenie skargi do sądu i rozpoczęcie płatnego postępowania.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności