Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Do kiedy rozliczenie dochodów z Niemiec za rok 2023?

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach, obowiązują ścisłe terminy, w których podatnicy są zobowiązani złożyć swoje deklaracje podatkowe. Przestrzeganie ustalonych przez Finanzamt terminów jest niezwykle ważne, ponieważ ich nieprzestrzeganie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, włącznie z sankcjami finansowymi.

Za rok 2023 do 2 września 2024

Od 2019 roku termin składania zeznań podatkowych upływał 31 lipca jednak w związku z pandemią Covid-19 terminy zostały nieco wydłużone.
Termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2023 upływa 31 sierpnia 2024 roku. Dzień ten przypada na sobotę, dlatego datą graniczną jest zatem 2 września 2024 roku.

W przypadku roku podatkowego 2024 jest nieco mniej czasu: ostateczny termin złożenia zeznania upływa 31 lipca 2025 r., czyli w czwartek.

Dla porównania, podatnicy musieli złożyć zeznanie podatkowe za rok 2022 do 30 września 2023 roku. Dzień ten przypadał w weekend. Następny poniedziałek był zatem faktycznie ostatnim terminem składania zeznań. Jednak każdy, kto przegapił ten termin, może złożyć zeznanie za 2022 r. w terminie tylko za pośrednictwem doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego.

Jakie terminy obowiązują doradców podatkowych?

Jeśli zeznania podatkowe są przygotowywane przez doradców podatkowych lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego, termin ich złożenia jest zazwyczaj przedłużany o siedem miesięcy. Tymczasowo przedłużone terminy obowiązują również od 2019 roku. Oznacza to, że zeznanie za 2022 r. nadal można złożyć w urzędzie skarbowym z pomocą doradcy podatkowego do 31 lipca 2024 r.
Datą graniczną dla roku podatkowego 2023 jest 31 maja 2025 roku. Ponieważ dzień ten wypada w weekend, możliwe jest terminowe złożenie zeznania za pośrednictwem doradcy podatkowego do 2 czerwca 2025 r. Ostateczny termin złożenia zeznania za rok podatkowy 2024 został ustalony na dzień 30 czerwca 2026 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Mini praca w Niemczech a zwrot podatku – jak należy się rozliczać?

Wyjątki od terminów oraz przedłużenie terminów

Jest jeden wyjątek od tej reguły: indywidualny termin wyznaczony przez urząd skarbowy, który jest zawsze wiążący.

Co do zasady, zmiana prawa znacznie utrudniła ubieganie się o przedłużenie terminu od 2019 roku. Urzędnicy skarbowi przedłużą termin złożenia zeznania podatkowego tylko w wyjątkowych przypadkach, a mianowicie, gdy podatnik nie dotrzyma terminu nie z własnej winy. Oznacza to, że wniosek musi być uzasadniony, a także należy zaproponować nowy termin.

Możliwe powody przedłużenia terminu

Możliwe powody przedłużenia terminu to: długotrwała, poważna choroba, przedłużony pobyt za granicą lub przeprowadzka. W takim przypadku podatnicy muszą zwrócić się do urzędu skarbowego z pisemną prośbą o przedłużenie terminu. Jeśli urząd skarbowy zgodzi się na przedłużenie terminu, podatnik otrzyma nowy termin na złożenie zeznania podatkowego. Podatnicy nie są już wtedy uprawnieni do przedłużenia terminu.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności