Czy w Niemczech jest ulga na dzieci?

Czy w Niemczech jest ulga na dzieci?

Czy w Niemczech jest ulga na dzieci?

W niemieckim systemie podatkowym funkcjonuje Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci. W 2023 roku wynosi ona 8 688 euro na dziecko rocznie dla obojga rodziców. Jest to ulga pozwalająca uzyskać niższą podstawę obliczania podatku, a co za tym idzie szansę na korzystny zwrot. 

Ile wynosi ulga na dzieci Kinderfreibetrag?

Ulga podatkowa ze względu na posiadanie dzieci w 2023 roku jest wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim i wynosi teraz 8 688 euro na dziecko rocznie dla obojga rodziców. Składają się na nią:

  • 5 760 euro – środki na materialne utrzymanie dziecka (Freibetrag für das Existenzminimum des Kindes)
  • 2 928 eurośrodki na opiekę edukację i różnego rodzaju kursy i zajęcia doszkalające (BEA-Freibetrag). 

Podane wyżej kwota Kinderfreibetrag dotyczy odliczenia dla dwójki rodziców – w przypadku gdy nie mieszkają oni z różnych względów razem, wtedy każde z nich odliczyć może połowę wysokości ulgi.

Jak uzyskać ulgę na dziecko w Niemczech?

O kwotę, wolną od podatku z tytułu posiadania dziecka powinniśmy wystąpić zaraz po jego urodzeniu. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek o obniżenie podatku pobieranego od naszego wynagrodzenia. Wystarczy to zrobić tylko raz, ponieważ w latach kolejnych urząd skarbowy sprawdzi automatycznie najkorzystniejsze rozwiązanie dla rodziców. W Niemczech należy bowiem wybrać czy chcemy korzystać z ulgi dla sprawujących opiekę nad dziećmi, czy z zasiłku rodzinnego Kindergeld.

Kinderfreibetrag a Kindergeld

W Niemczech rodzice muszą dokonać wyboru pomiędzy kwotą wolną od podatku i świadczeniem rodzinnym. Z pomocą przychodzi jednak niemiecki urząd skarbowy dokonując za nas niezbędnych wyliczeń i podpowiadając korzystniejszą opcję. Jeżeli wybierzemy zasiłek Kindergeld, nie będzie przysługiwać nam już pełna ulga na dziecko. Będziemy mogli dokonać odliczenia tylko od podatku solidarnościowego i kościelnego podczas starania się o zwrot podatku z Niemiec.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności