Czy trzeba składać PIT/ZG?

Czy trzeba składać PIT/ZG?

Czy trzeba składać PIT/ZG?

Jeżeli uzyskiwałeś dochody za granicą, musisz złożyć PIT/ZG. Jest to załącznik, który dołącza się do deklaracji podczas rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Do każdego zeznania należy złożyć niezależnie odrębny druk PIT/ZG – ile formularzy rozliczeniowych złożysz, tyle musi być załączników PIT/ZG.

Kto musi złożyć PIT/ZG?

PIT ZG jest rozliczeniem zarobków zagranicznych i musi zostać złożony w urzędzie skarbowym przez każdą osobę, która uzyskiwała dochody za granicą, a w dalszym ciągu pozostaje polskim rezydentem podatkowym.

PIT/ZG składa się w formie załącznika załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Do każdego zeznania druk powinien być załączony osobno – wypełnić należy wyłącznie część związaną z danym zeznaniem podatkowym. Załącznik składa się także odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody.

Trzeba pamiętać, że w przypadku rozliczenia wspólnego małżonków, druk składać należy odrębnie, tak więc w deklaracji należy uwzględnić dwa załączniki. 

Po co składa się PIT/ZG?

W zależności od kraju, z którego pochodzi dochód zagraniczny, polska skarbówka zastosuje inne przepisy dotyczące opodatkowania. Wiąże się to z umowami międzynarodowymi podpisanymi z danym państwem.

Jeżeli zastosowane zostaną przepisy metody zwolnienia z progresją – dochód zagraniczny wpłynie wyłącznie na podwyższenie stawki Twojego podatku płaconego od polskich źródeł przychodów (może podnieść stawkę z 17% na 32%). Taka metoda wynika z podpisania przez dwa kraje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku metody odliczania proporcjonalnego może się okazać, że od dochodu zagranicznego uwzględnionego zeznaniu PIT/ZG faktycznie zapłacimy dodatkowo podatek w Polsce, pomimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. Często w takim wypadku istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej pozwalającej odliczyć różnicę, pomiędzy kwotą uzyskaną z zastosowania metody zwolnienia z progresją a metody proporcjonalnego odliczenia

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy?

Do kiedy trzeba złożyć PIT-ZG?

Ponieważ załącznik PIT/ZG należy złożyć razem z rozliczeniem podatku w Polsce, obowiązuje nas ten sam termin. Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do ostatniego dnia kwietnia. W 2023 roku z racji wypadającego weekendu data ustalona została na 2 maja.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności