Czy trzeba rozliczyć PIT z Holandii?

Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe? 

Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe? 

Rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe w przypadku, jeśli zwrot wynosi powyżej 15 euro oraz jeżeli zachodzi konieczność dopłaty 46 euro. Możesz także otrzymać pisemne wezwanie z Belastingdienst. Jeżeli spełniasz te warunki, a nie rozliczysz się z urzędem skarbowym w terminie, to nałożona zostanie na Ciebie kara finansowa, wynosząca nawet do kilku tysięcy euro.

Czy trzeba rozliczyć PIT z Holandii? 

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej w Holandii będzie dotyczyło praktycznie wszystkich osób legalnie zatrudnionych w tym kraju i odprowadzających składki na poczet podatku dochodowego. Jeżeli uzyskiwaliśmy w danym roku dochody, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że konieczne będzie rozliczenie z Belastingdienst. Są jednak pewne wyjątki, o których warto wspomnieć.

Otrzymałeś pismo Aangiftebrief 

Holenderski urząd skarbowy ma prawo wskazać dowolnego podatnika i polecić mu złożenie deklaracji rocznej. W takim wypadku musisz złożyć zeznanie bez względu na to, czy masz otrzymać zwrot, czy musisz dopłacić do podatku. Możemy otrzymać pismo z urzędu, nawet gdy w danym roku nie pracowaliśmy ani nie osiągnęliśmy dochodu w Holandii – w takiej sytuacji należy złożyć holenderskie rozliczenie zerowe.

Zwrot wyniesie powyżej 15 euro 

Jeżeli szacowany zwrot podatku z Holandii będzie wyższy niż 15 euro, automatycznie zobowiązany jesteś do rozliczenia. Dla wielu osób jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ Belastingdienst będzie upominał się o złożenie deklaracji, nawet w przypadku, gdy musi wypłacić podatnikowi dużą kwotę pieniędzy. Tak więc kiedy pracujemy w Holandii, to po otrzymaniu od pracodawcy karty podatkowej Jaaropgave, zawsze należy dokonać wstępnych wyliczeń. Jeżeli wyjdzie, że przysługuje nam kwota niższa lub 15 euro, lub dopłata nieprzekraczająca 46 euro (o czym poniżej), to nie musimy składać żadnego formularza do urzędu.

Dopłata wyniesie powyżej 46 euro 

Jeżeli w wyniku zbyt małej kwoty zapłaconych zaliczek rozliczenie wykaże dopłatę to mamy obowiązek uregulowania tej kwoty z urzędem skarbowym. Belastingdienst idzie jednak podatnikom na rękę i oczekuje rozliczenia wyłącznie jeżeli wynosi ona więcej niż 46 euro –  wtedy musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe w urzędzie. W przypadku niższych kwot, nie ma takiego obowiązku.

Czy trzeba się rozliczyć bez meldunku?

Jeśli w danym roku podatkowym uzyskałeś dochody w Holandii, ale nie byłeś zameldowany przez cały rok lub w ogóle, będziesz  musiał w pierwszej kolejności rozliczyć się w Polsce. W tym celu należy dostarczyć do polskiego urzędu skarbowego formularz PIT-36/ZG, na którym uwzględnisz swoje dochody z zagranicy.

Brak meldunku nie sprawia, że nie musimy rozliczać się w Holandii. Po załatwieniu formalności w Polsce otrzymasz zaświadczenie UE/WE – niezbędny dokument do przedstawienia w Belastingdienst. Zawiera on informacje o twoich zarobkach z Polski. Dołączymy go do formularza C-form, który przeznaczony jest dla osób nieposiadających meldunku. Termin rozliczenia w takim przypadku został ustanowiony na dzień 1 lipca

Jakie kary obowiązują w przypadku niezłożenia deklaracji podatkowej w Holandii?

Kary za brak rozliczenia są dotkliwe i skrupulatnie egzekwowane. W przypadku unikania złożenia deklaracji możemy spodziewać się konieczności zapłaty od 365 do nawet 5278 euro. Nie zwlekaj więc i zgłoś się do naszego biura podatkowego, a pomożemy uregulować Ci wszystkie formalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak wygląda rozliczenie się z podatku w Holandii bez meldunku?

Więcej dowiesz się ze wpisu – Jaka jest kara za nierozliczenie PITu z Holandii?

Czy muszę rozliczyć się z podatku z Holandii w Polsce?

Rozliczenie dochodów z Holandii w Polsce konieczne będzie w przypadku gdy jesteś polskim rezydentem podatkowym. Nawet jeżeli nie uzyskałeś w naszym kraju dochodów, musisz złożyć roczne zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem ZG wykazującym Holenderskie wynagrodzenie.

Za rezydentów podatkowych zostaniemy uznani, jeśli przebywamy w Polsce przez czas dłuższy niż 183 dni i mamy tu centrum naszych interesów życiowych, zarówno osobistych, jak i gospodarczych

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii?

Aby rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym, należy wypełnić odpowiedni formularz i przesłać go w wyznaczonym terminie. Potrzebne będą go tego odpowiednie dokumenty, z których najważniejsza jest karta podatkowa zawierająca niezbędne  informacje dotyczące zarobków i składek opłacanych na podatek dochodowy.

Deklarację podatkową możemy złożyć w tradycyjnej formie papierowej lub za pomocą identyfikatora internetowego DigiD na portalu Mijn Belastingdienst – mijn.belastingdienst.nl.

Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe? Zapytaj specjalistów! 

Jeżeli w dalszym ciągu masz wątpliwości, czy powinieneś złożyć deklarację podatkową w Belastingdienst lub załatwić formalności z polską skarbówką, to zgłoś się do profesjonalnego biura rachunkowego. Doświadczeni doradcy przeanalizują Twoją sytuację i odpowiedzą na nurtujące pytania. Jeżeli zdecydujesz się walczyć o zwrot podatku z Holandii, to w biurze Borsuk zapewnimy Ci wsparcie podczas całego procesu – od przygotowania dokumentów, do przelania pieniędzy na konto.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny zwrotu podatku z Holandii. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności