Czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe? Kto musi to zrobić?

Czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe? Kto musi to zrobić?

Publikacja: czerwiec, 2022
Aktualizacja: styczeń, 2024

Czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe?

Zwrot podatku w Austrii może otrzymać każdy, kto spełni odpowiednie warunki, a odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego są wyższe, niż zakładał urząd skarbowy. Obowiązek rozliczenia dotyczy natomiast przede wszystkim osoby posiadające status rezydenta. Poniżej przedstawimy, kto nim jest i jakie czynniki decydują o konieczności złożenia zeznania podatkowego w Austrii. Zapraszamy

Podatek w Austrii – kto musi się rozliczyć?

Obowiązek rozliczenia podatkowego w Austrii dotycz osób legalnie pracujących i uzyskujących dochody w tym kraju. Zeznanie podatkowe złożyć muszą osoby:

  • zameldowane w Austrii,
  • posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy,
  • które osiągnęły dochód roczny przekraczający 12 tysięcy euro,
  • posiadały w ciągu danego roku podatkowego więcej niż jednego pracodawcę,
  • dostały drogą pisemną wezwanie do rozliczenia od austriacki urzędu skarbowego 
  • posiadają status rezydenta.

Kto jest rezydentem w Austrii?

Za rezydenta w Austrii uznaje się osobę, która w tym państwie przepracowała co najmniej pół roku bez żadnych przerw i płaciła podatek dochodowy, a także każdego podatnika, którego 90% całkowitych dochodów rocznych ze wszystkich krajów zostało uzyskane w Austrii

Oznacza to, że musisz rozliczyć się ze skarbówką jeśli pracowałeś w Austrii więcej niż 183 dni w roku niezależnie od wysokości zarobków z innych krajów. W przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy ważny jest dochód osiągnięty za granicą – w przypadku jeżeli zarobki te przekraczają 10% ogólnej sumy, nie musisz składać deklaracji.

Zwrot podatku z Austrii – kto może uzyskać?

Osoby nieposiadające statusu rezydenta mogą całkowicie zrezygnować z rozliczania swojego dochodu przed austriackim Urzędem Skarbowym.

Aby jednak złożyć deklarację podatkową i starać się o zwrot podatku z Austrii, musisz spełniać jeden z warunków – być zameldowanym w tym kraju, mieć status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym. W 2023 masz na to czas do 30 września. Rozliczenia można dokonać nawet do 5 lat wstecz i niezbędna będzie do tego tzw. karta podatkowa, czyli dokument wystawiany przez pracodawcę najpóźniej do końca lutego każdego roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Podatek dochodowy w Austrii: ile wynosi? Jak dużo zapłacimy?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności