Czy polski urząd skarbowy wie, że pracowało się w Czechach?
Polski urząd skarbowy posiada narzędzia pozwalające ustalić, gdzie obywatel Polski uzyskiwał swoje dochody. Dzięki świetnie funkcjonującej wymianie informacji pomiędzy organami podatkowymi państw Unii Europejskich skarbówka doskonale wie, że pracowaliśmy w Czechach.
Europejski system wymiany informacji podatkowych
Pomiędzy urzędami skarbowymi na terenie Unii w Europie funkcjonuje automatyczny system wymiany informacji, pozwalający na uzyskanie niezbędnych danych dotyczących obywateli uzyskujących dochody poza granicami swojego kraju. Polska skarbówka chętnie korzysta z takiej możliwości, dzięki temu wie o wszystkich zarobkach i składkach opłacanych w Czechach przez obywateli naszego kraju. Pozwala to urzędnikom ustalić, czy jesteś rezydentem podatkowym i musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe w Polsce.
Głównym źródłem informacji dla urzędu skarbowego jest nasze konto bankowe. Założenie rachunku za granicą, stanowi to istotny sygnał, że prawdopodobnie podjęliśmy pracę w danym kraju i oczekujemy tam wpływu środków finansowych. Standard Wspólnego Raportowania (Common Reporting Standard) działający na terenie Unii Europejskiej sprawia, że pewne aspekty tajemnicy bankowej są ograniczone – w ten sposób polska skarbówka może sprawdzić, jakie dochody uzyskaliśmy w Czechach.
Urząd skarbowy może wysłać zapytanie do zagranicznego organu odpowiedzialnego za podatki i upewnić się, czy dana osoba rozliczyła się z podatków. W przypadku jakichkolwiek zaniechań w tym temacie, grożą nam wysokie kary finansowe, dlatego warto wiedzieć kiedy jesteśmy zobowiązani do złożenia deklaracji w danym kraju.
Sprawdź: Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?
Kto jest polskim rezydentem podatkowym?
Polskie urzędy skarbowe sprawdzają więc kontrolnie, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnika obowiązuje nieograniczone rozliczenie. Korzystając z wyżej opisanych możliwości, są w stanie ustalić nasze miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Zostaniemy uznani za rezydenta, jeśli:
- w danym roku posiadaliśmy na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych,
- na terytorium Polski przebywaliśmy w danym roku podatkowym przynajmniej 183 dni.
Jeżeli w danym roku nie nastąpi zmiana rezydencji podatkowej, to w dalszym ciągu w Polsce obowiązywać będzie nas nieograniczony obowiązek podatkowy – ty będziemy musieli rozliczyć nasz cały światowy dochód. Oznacza to że zarobki z Czech uwzględnimy w zeznaniu składanym do polskiego fiskusa.
Rozliczenie dochodu z Czech w Polsce
Każdy Polski rezydent podatkowy zobowiązany jest do złożenia rocznego rozliczenia z fiskusem. Należy w nim uwzględnić wszystkie dochody, niezależnie od miejsca ich uzyskania – dotyczy to więc także zarobków z Czech. W tym celu trzeba złożyć formularz PIT-36 z załącznikiem ZG.
Oba państwa posiadają podpisaną umowę o zapobieganiu podwójnego opodatkowania. Wskazuje ona jako obowiązującą metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód osiągnięty za granicą jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Zarobki z czech będą miały jednak w dalszym ciągu wpływ na ustalenie stawki podatku od reszty naszych dochodów, dlatego w dalszym ciągu należy uwzględnić je w rocznym rozliczeniu. Posłużą do ustalenia opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej.
Rozliczenie podatku z Czech – kto musi złożyć deklarację?
Wiemy już jak wygląda sytuacja w przypadku polskich rezydentów i naszego urzędu skarbowego. A jak sprawa wygląda u naszych południowych sąsiadów – czy każda pracująca tam osoba ma obowiązek rozliczenia? Złożyć zeznanie podatkowe w Czechach muszą osoby, które osiągnęły dochód przekraczający 15000 CZK w ciągu danego roku podatkowego. Tak więc sporo polskich obywateli pracujących w tym kraju przez krótki czas, nie będzie musiało załatwiać formalności z czeskim urzędem.
Wszystkie dokumenty należy dostarczyć do tamtejszego urzędu najpóźniej do 31 marca. Natomiast w sytuacji, gdy skorzystasz z pomocy doradcy podatkowego, masz możliwość przesunięcia tego terminu aż do 30 czerwca.
Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?
Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Czech. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

„Biuro Borsuk” to jedno z najdłużej działających biur rozliczeń zagranicznych w Polsce. Zaczynaliśmy w 2002 roku oferując usługi dla osób z tzw. czerwonym paszportem, początki były trudne, jadnak dzięki nim zbudowaliśmy solidne fundamenty. Nasze bogate, dwudziestoletnie doświadczenie, pozwala świadczyć nam usługi na najwyższym poziomie.