Czy Polacy pracujący w Austrii, muszą płacić podatek w Polsce?

Czy Polacy pracujący w Austrii, muszą płacić podatek w Polsce?

Czy Polacy pracujący w Austrii, muszą płacić podatek w Polsce?

Każda osoba mieszkająca w Polsce i pracująca za granicą musi rozliczyć wynagrodzenie z Polską skarbówką. Dochody z Austrii musisz uwzględnić na formularzu PIT-36/ZG. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Kto rozlicza dochód z Austrii w Polsce?

Dochody z Austrii w Polsce musi rozliczyć każda osoba mająca status polskiego rezydenta podatkowego. Jest to każdy, kogo łączą z naszym krajem interesy osobiste i gospodarcze lub przebywał na jego terenie więcej niż 183 dni.

Nie będzie konieczności rozliczania dochodów z Austrii, jeśli zostaniemy w tym kraju uznani za rezydenta podatkowego – wtedy to tam obowiązuje nas nieograniczony obowiązek podatkowy. Zostaje nim uznana każda osoba, która przepracowała w tym kraju bez przerwy minimum 6 miesięcy i w tym czasie odprowadzała składki na podatek dochodowy. Są to również osoby, których całkowity dochód w 90% pochodzi z pracy w Austrii.

Podczas rozliczenia zostanie zastosowana metoda proporcjonalnego odliczania – tak stanowi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Austrią a Polską.

Rozliczenie podatku z Austrii w Polsce – metoda proporcjonalnego odliczania

Do roku 2018, dochody z Austrii opodatkowane były według metody wyłączenia z progresją – po zmianach które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Dlatego obecnie dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany wraz z przychodami z Polski. W przypadku takiego rozliczenia można skorzystać  jednak z ulgi abolicyjnej – limitowanej do wysokości 1360 zł.

Osoby pracujące w Austrii muszą więc liczyć się z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku w Polsce
Jeżeli nie jesteś pewien czy dotyczy Cię rozliczenie lub nie wiesz jaki formularz musisz rozliczyć – skorzystaj z usług biura rachunkowego. Doradcy podatkowi pomogą Ci w załatwieniu wszystkich formalności związanych z Twoim dochodem z Austrii. Zlecając rozliczenie profesjonalistom będziesz mógł spać spokojnie – deklaracja zostanie wypełniona poprawnie i na czas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile zapłacę podatku w Polsce, pracując w Austrii?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Austrii. Zatrudniamy również ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności