Czy PIT z Niemiec trzeba rozliczać w Polsce?

Czy PIT z Niemiec trzeba rozliczać w Polsce?

Czy PIT z Niemiec trzeba rozliczać w Polsce?

Dochody uzyskane w Niemczech obowiązkowo należy rozliczyć także w polskim urzędzie skarbowym.

Jak rozliczyć dochody z Niemiec w Polsce?

W przypadku, jeżeli polski rezydent podatkowy w danym roku podatkowym pobierał wynagrodzenie zarówno z pracy w Polsce, jak i w Niemczech, i posiada dochody z obu tych krajów, to musi złożyć w polskim urzędzie zeznanie podatkowe PIT-36. Niemieckie zarobki należy uwzględnić na specjalnym załączniku ZG.

Osoby, które w danym roku podatkowym nie miały żadnych dochodów w Polsce, powinny złożyć PIT-O, nazywany inaczej zerowym PIT-36 oraz również załącznik ZG z dochodami z Niemiec.

Kto musi rozliczyć PIT z Niemiec w Polsce?

Posiadanie rezydencji podatkowej w Polsce związane jest z obowiązkiem rozliczania dochodów w Polsce na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego – oznacza to, że należy przedstawić całość zyskanych dochodów, z całego świata. Dlatego, jeżeli Polska jest naszym miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, spoczywa ana nas obowiązek rozliczenia PIT z Niemiec. Kogo uznaje się rezydenta?

Zgodnie z definicją za osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce uznaje się:

  • kogoś, kto posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub,
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”

Aby zostać uznany za polskiego rezydenta podatkowego, należy spełnić jeden z powyższych warunków.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Podczas rozliczania dochodów z Niemiec zastosowanie ma metoda zwolnienia z progresją – pozwala ona na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jest to korzystniejsza forma i oznacza, że w Polsce nie płaci się podatku od dochodów uzyskanych za granicą, wpływają one jedynie na wartość stawki podatku która będzie wykorzystana do zarobków uzyskanych w naszym kraju (jeśli takie uzyskaliśmy). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Freistellungsbescheinigung – czym jest zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Dochody Niemiec, do których zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, to wykazuje się je w formularzu PIT36/ZG w sekcji H.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności